Fotbal: PSG, campioană a Franţei pentru a zecea oară în istoria sa

Echipa de fotbal Paris Saint-Germain a devenit campioană a Franţei pentru a zecea oară în istoria sa, după ce a remizat sâmbătă pe teren propriu cu Lens, scor 1-1, într-un meci din etapa a 34-a, informează AFP.

PSG a deschis scorul prin vedeta Lionel Messi în minutul 68. Corentin Jean a egalat în minutul 88. Lens a jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Kevin Danso în minutul 57.

PSG a egalat recordul de titluri câştigate în Ligue 1 de Saint-Etienne. Campioana din sezonul trecut din Ligue 1 a fost Lille.

La finalul întâlnirii de pe Parc des Princes, jucătorii lui PSG nu au mers să-i salute pe ultraşi. Circa o sută dintre aceştia au părăsit tribuna în cursul meciului pentru a sărbători în faţa stadionului, cu petarde şi fumigene.

Rezultatele de sâmbătă au fost:
Olympique Lyon - Montpellier 5-2
Au marcat: Dembele (26), Mendes (43), Aouar (63, 90+2), Toko Ekambi (68), respectiv Wahi (45+2), Savanier (45+4 - penalty)

Saint-Etienne - AS Monaco 1-4
Au marcat: Khazri (42 - penalty), respectiv Ben Yedder (23), Volland (25), Kolodziejczak (61 - penalty), Boadu (77)

PSG - Lens 1-1
Au marcat: Messi (68), respectiv Jean (88)
Cartonaş roşu: Danso (Lens, 57)

Celelalte partide ale etapei au loc duminică.

În clasament, PSG, cu 78 de puncte după 34 de jocuri, este urmată de Marseille, 62 p (33 j), Monaco, 59 p (34 j), Rennes, 56 p (3 j), Strasbourg, 56 p (33 j), Nice, 54 p (33 j), Lens, 54 p (34 j) etc.